Alteryx Connect – snadná správa dat

Alteryx Connect ve zkratce

Dříve znám jako Semanta (2008-2017)

Podporuje spolupráci mezi analytiky

Umožňuje vyhledávat data i reporty

Podporuje automatické načítání metadat

O Alteryx Connect

Alteryx Connect je unikátní platforma pro sdílení analytických znalostí, informací a různých typů metadat. Alteryx Connect zákazníkům umožňuje:

  • automatické loadování metadat z různých zdrojů (datové modely databází, katalogy reportů apod.)
  • propojování těchto metadat a grafické znázorňování závislosti např. data lineage
  • tvorbu, komentování a sdílení interaktivních dokumentů a diagramů
  • správu metadat a dalších informací na principu vlastnictví a stewardshipu
  • řízení procesů prostřednictvím konfigurovatelného workflow a definováním uživatelských rolí
  • snadné a rychlé prohledávání celého obsahu (katalogů dat, reportů, business slovníků atd.)

Alteryx Connect tak podporuje a zefektivňuje spolupráci mezi business analytiky, ITa managementem.

mvs_cb
„Ze zkušenosti víme, že manažeři a zaměstnanci najdou potřebné reporty daleko rychleji pomocí vyhledávače Alteryx Connect, než pomocí funkcí poskytovaných přímo reportovacím nástrojem. Navíc nemusí řešit otázku, ve kterém nástroji vlastně daný report hledat a nic jim tak neunikne.“

David MayBits2B – Sales & Consulting

Klíčové vlastnosti Alteryx Connect

Vyhledávání jako na Googlu

Alteryx Connect umožňuje jednoduché fulltextové vyhledávání včetně dynamického našeptávání, ale nabízí i pokročilé strukturované vyhledávání.

Uživatelé mohou vyhledávat podle typu objektu, umístění nebo dle libovolného atributu objektu.

Pokud není rozsah hledání omezen uživatelskými filtry, prohledává se velmi rychle obsah všech katalogů, nalezené objekty jsou vypisovány podle relevance a ve výpisu jsou přehledně označeny ikonou podle svého typu.

Flexibilní šablony objektů

Instalace Alteryx Connect obsahuje několik základních, nejčastěji používaných katalogů jako je datový katalog, katalog reportů nebo business slovník.Definice šablon objektů v jazyce XML zároveň umožňuje administrátorovi systému podle potřeby upravovat nebo vytvářet objekty s požadovanými vlastnostmi.

Automatické loadování metadat

Alteryx Connect je dodáván společně se sadou konektorů, které umožňují automatické loadování metadat z nejrozšířenějších platforem třetích stran, například databází, reportingových platforem, ERP, CRM systémů a modelovacích nástrojů. Jakékoliv naloadované informace mohou být dále obohaceny uživateli o anotace, štítky a popisky.Aktuální přehled konektorů je zde: https://www.alteryx.com/sites/default/files/resources/files/alteryx-connect-ds.pdf

Závislosti a vztahy

Objekty v Alteryx Connectu mají nadefinované různé typy vazeb na jiné objekty, například každý objekt má svého vlastníka. Vazba mezi tabulkami datových modelů identifikuje zdrojovou a cílovou tabulku, takže je možné přehledně zobrazit celou datovou transformaci od zdrojového systému až po report tzv. “data lineage”.

Vizualizace

Nexus je funkce Alteryx Connectu, která prezentuje závislosti a vztahy objektů prostřednictvím interaktivních grafů. Pomocí Nexusu je snadné udělat si představu o tom, jak byla vypočtena hodnota prezentovaná v reportu, nebo které další objekty mají stejného vlastníka.

Alteryx Connect zároveň obsahuje mxGraph plugin, který umožňuje uživatelům vytvářet a vkládat do objektů vlastní interaktivní diagramy.

Spolupráce

Alteryx Connect nabízí uživatelům nejmodernější nástroje spolupráce, které jim umožňují komentovat libovolný objekt, poskytovat zpětnou vazbu správci obsahu, případně vytvářet úkoly. Díky integraci s mail serverem informuje Alteryx Connect uživatele o všech důležitých změnách obsahu, dotazech nebo úkolech prostřednictvím mailů.

Workflow

Alteryx Connect nabízí možnost definovat workflow pro řízení procesů. Využívá se toho například při řízené tvorbě obsahu business slovníku, kdy návrh definice pojmu vytváří uživatel s rolí Steward a následně posílá návrh ke schválení vlastníkovi (Owner), ten může rozhodnout o zveřejnění pojmu, nebo poslat návrh zpět Stewardovi k přepracování.

“Stroj času”

Alteryx Connect automaticky verzuje všechny objekty a umožňuje uživatelům porovnávat libovolné verze – automaticky zvýrazňuje změny. Uživatelům také dovoluje “cestovat v čase” prohlížet obsah katalogů odpovídající času platnosti vybrané historické verze.

Komponenta AIR

Alteryx Connect AIR je komponenta, která umožňuje zobrazení obsahu katalogů přímo v okně prohlížeče, kde uživatel například analyzuje report. Odpadá tím nutnost přepínání mezi aplikacemi. Uživatel má všechny potřebné informace přehledně vedle sebe.

mvs_cb
„Přehlednost BI prostředí dokáže firmě ušetřit podstatnou část investic do BI například už jen tím, že uživatelé snadno zjistí, jaký report nebo analýzu už někdo z jejich kolegů připravil a odpadá tak opakované “vymýšlení kola”. Alteryx Connect přináší právě tento pozitivní efekt, ale i řadu dalších.“

MARTIN VESELÝ,  BITS2B – SENIOR CONSULTANT & INNOVATOR

Zaujal Vás nástroj Alteryx Connect?